Prvi dan konferencije „Politička moć žena: Izazovi i prilike“

Konferencija „Politička moć žena: Izazovi i prilike“ svečano je otvorena 7. aprila 2025. godine u Hotelu Salis u Tuzli. Skup je okupio 53 učesnice iz cijele Bosne i Hercegovine – predstavnice državnih, entitetskih i lokalnih institucija, političkih stranaka, organizacija civilnog društva i međunarodnih partnera. Konferenciju je otvorila Jadranka Miličević, direktorica Fondacije CURE, ističući važnost zajedničkog djelovanja žena u politici i civilnom društvu, te naglašavajući potrebu za kontinuiranim osnaživanjem žena i prije samog kandidiranja.

Poručila je da je ovaj program zamišljen kao prostor za dugoročnu izgradnju savezništva među ženama iz različitih političkih stranaka i civilnog sektora, a ne samo kao jednokratna aktivnost uoči izbora. U uvodnom dijelu konferencije obratila se i Emina Pašić, koordinatorica za Bosnu i Hercegovinu ispred IAMANEH-a Švicarska, koja je predstavila podršku ove organizacije inicijativama koje doprinose jačanju političkog učešća žena.

Prvi radni dan obilježen je prezentacijom analize koju je predstavila Gordana Vidović, fokusirajući se na ključne izazove u izbornim procesima: od rodne neravnopravnosti u izbornim komisijama, preko nedovoljne zastupljenosti žena na listama i u postizbornim strukturama, do problema preuranjenih kampanja i instrumentalizacije žena tokom izbora. Istaknuta je važnost afirmativnih mjera ne samo tokom kandidature, već i pri formiranju vlasti, te potreba za zakonodavnom regulacijom jednakog zastupanja.

Program je nastavljen održavanjem  panela o stvaranju društva jednakih mogućnosti, koji je okupio istaknute govornice: Lejlu Saračević-Hasanagić, pomoćnicu direktora Ureda za zakonodavstvo Vijeća ministara BiH, Vanju Bjelicu-Prutinu, članicu Centralne izborne komisije BiH, Meliku Mahmutbegović, zastupnicu u Predstavničkom domu Parlamenta Federacije BiH, te Branislavu Crnčević Čulić iz Agencije za ravnopravnost spolova BiH. Panelistkinje su govorile o iskustvima i preprekama koje žene doživljavaju u političkom prostoru – od nedostatka podrške i medijskog prostora, do opstrukcija unutar vlastitih stranaka. Zaključeno je da žene moraju biti odlučnije u svojim zahtjevima, učiti vještine pregovaranja i tražiti podršku za sopstvene političke kampanje.

Radni dan završen je radom u grupama i predstavljanjem inicijativa – posebno onih koje se odnose na ravnomjernu zastupljenost žena u izvršnoj vlasti, izmjene zakonskih regulativa i mehanizme kontrole implementacije Zakona o ravnopravnosti spolova i Gender akcionih planova.

Projekt Žene u politici provode Fondacija CURE i Budućnost Modriča uz podršku IAMANEH Švicarska, uz financijsku podršku Vlade Švicarske.