U vremenu kada je participacija žena u političkom životu još uvijek daleko od ravnopravne, realizacija projekata koji se bave osnaživanjem političarki predstavlja ključan korak ka inkluzivnijem društvu. Jedan od takvih projekata, Žene u politici, koji vodi iskusna aktivistkinja Jadranka Milićević, posvećen je upravo ženama koje žele da se uključe u politiku, ali i onima koje već zauzimaju važne pozicije kako bi dobile podršku i kompetencije potrebne za istinski uticaj.
Jadranka Miličević, mirovnjakinja, feministkinja, aktivistkinja i direktorica Fondacije CURE, u novoj epizodi podcasta Žene u politici govori o važnosti političkog učešća žena, značaju solidarnosti i mentorstva, kao i o potrebi za kontinuiranim angažmanom u borbi za ravnopravnost i vidljivost žena u društvu.
Ove godine, čak osam žena izabrano je na načelničke pozicije, što je dva više nego prethodne godine – pokazatelj da se napori da se žene osnaže i prepoznaju u političkom prostoru polako isplaćuju. Posebno je ohrabrujuće što je među njima i nezavisna kandidatkinja, što šalje snažnu poruku da žene mogu i trebaju preuzimati odgovornost.
Još četiri žene potvrdile su mandate od prošlih izbora, što znači da su stekle povjerenje građana i građanki, i da su njihove političke ambicije prihvaćene i prepoznate.
„Najvažnije je ako žena ima istinsku motivaciju i želju da se bavi politikom – onda mi prepoznajemo ono što im je potrebno za dodatne kompetencije. Kroz ovaj program, kroz mnogo ranijih godina, znamo kako da ohrabrujemo i osnažujemo i prepoznajemo ono što je njima važno“, pojasnila je ona.
Iskustvo višegodišnjeg rada sa političarkama pokazuje da su prepreke brojne. Jedan od najčešćih problema je što žene često bivaju stavljene na izborne liste, a da pri tome ne dobijaju adekvatnu edukaciju, informacije, podršku ili priliku za stvarno političko djelovanje. Osnaživanje žena u politici nije samo stvar obrazovanja i informisanja – važno je i razumijevanje lokalnih potreba i konteksta. „Nije samo informacija, nekada morate znati kako da pristupite. Različite su potrebe lokalnih zajednica.“
Solidarnost među ženama je ključna. Bez obzira na političku pripadnost, žene moraju stati jedna uz drugu kako bi se zaustavio govor mržnje i diskriminacija.
„Ako žene iz različitih partija ne stanu jedna iza druge, govor mržnje prema ženama će se ponavljati“, dodala je Miličević. Kroz zagovaranje zakonskih alatki, konvencija i implementacije već potpisanih dokumenata, žene uče ono što im političke partije često ne prenesu.
I dok neke ekspertice iz BiH učestvuju na međunarodnim konferencijama i članice su važnih evropskih tijela, u sopstvenoj zemlji često nisu „valjale“ političkim partijama. Uprkos tome, svojim radom su doprinijele napretku zakona o ravnopravnosti polova i drugih važnih propisa. „Imamo mehanizme, ali se ne primjenjuju“, navodi se kao česta kritika institucija koje ne poštuju kvote za ravnomjernu zastupljenost žena i muškaraca.
Ipak, nova generacija žena nosi sa sobom više svijesti, a možda i više solidarnosti. Lokalni izbori predstavljaju ogromnu šansu da pokažu svoje sposobnosti, kompetencije i da se povežu u zajedničkoj borbi za bolju budućnost.
„Radimo na tome da 40% žena bude spremno, prepoznato u lokalnoj zajednici, pa možda i dobijemo i 40% žena na funkcijama u vlasti“, zaključila je ona.
Ulaganje u političko osnaživanje žena nije samo pitanje rodne ravnopravnosti – to je temelj zdravog, demokratskog i pravednog društva!
Cijeli podcast sa Jadrankom Miličević pogledajte na YouTube kanalu.
Projekt Žene u politici provode Fondacija CURE i Udruženje građana Budućnost Modriča uz podršku IAMANEH Švicarska, uz financijsku podršku Vlade Švicarske.